Čchi-Kung

Dynamická meditace

Čchi-Kung osobně vnímám jako dynamickou meditaci.

Obzvlášt v dnešní době jsou zrovna tyto dva pojmy dost zavádějící a každý si pod jimi může představovat něco jiného. Co vlastně míním dynamickou meditací?

 

K vyjádření toho, co je meditace, mi přijdou nejvýstižnější slova Jirky Krutiny, dovolil bych si ho tudíž citovat:

“Meditaci chápu jako kvalitativně re-generačním a re-kreativním způsobem trávením času, ve kterém věnujeme čas výhradně samotnému vědomí našeho celo-tělesně prožívaného bytí a života jako celku, všemu co aktuálně prožíváme, jak se cítíme, co jsme prožili až dosud, celý náš vnější širší prostor vztahů a prostředí kolem nás, současně naše nitro, jeho myšlení, cítění, věnujeme vědomí oblastem, které nás oslovují, či naléhají.”

 

Dynamická pak označuje pohyb, meditaci v pohybu/pohyb v meditaci, spojení s tělesným prožíváním. Nastává vlastně otázka, zda vlastně tedy existuje vůbec něco jako statická meditace? Nevyznačuje se právě sám onen kvalitativně trávený čas právě dynamikou, pohybem, ať už myšlenek, dechu, změny sebeprožívání, intenzitou vědomí…?

 

Samotný etymologický kořen slova meditace – „med“ je indoevropského původu a ve svém původním významu znamená „zaujetí vhodného, správného či patřičného postoje“ a tak i my při našich společných pondělních setkáních budeme zaujímat, jak v přeneseném, tak i v doslovném významu, různé postoje a vnímat, jak ovlivňují naše sebeprožívání, jak nám navrací vitalitu, sílu a svěžest.

 

O lekci

Pozornost bude věnována hlavně páteři a jejímu rozhýbání, dýchání celotělesným způsobem do spodní části břicha a sestavě tzv. Osmi kusů brokátů, které posilují především vnitřní orgány, šlachy a svaly.

 

Praktikovat může každý, bez omezení věku. Díky fyzické nenáročnosti je vhodné pro všechny a dá se přizpůsobit pohybovým omezením.

 

Lektor: Prokop Šimek

Kdy: pravidelně v pondělí od 18h, začínáme od 23. září 2019

Kde: Zoltan Bar, Chleny

Příspěvek: 100Kč

 

Rezervace: lekce jsou otevřené, nejedná se o uzavřený cyklus/kurz. Náročnost vhodná pro začátečníky, předchozí zkušenosti nejsou podmínkou. O Vaši účasti nám dejte pro jistotu vědět FB zprávou na Zoltan Bar či Recon.Action.Journey ;)